Dil, Bir Milletin En Önemli Değerdir

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, fakülte girişlerine yerleştirdikleri Türkçe sözlüklerle, öğrencilerin Türkçe kelime bilgisini arttırmaya ve Türkçenin günlük hayatta doğru kullanımına katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

- Gündelik Hayatta Dilimizi Doğru Kullanmalıyız - 

TRT eski spikeri Mehpare Çelik, İletişim Fakültesi öğrencileriyle buluştu. İletişim Buluşmaları kapsamında “Kitle İletişim Araçlarında Türkçenin Kullanımı” konulu bir konferans veren Çelik, özellikle televizyon içeriklerindeki özensizlik ve dikkatsizlik nedeniyle Türkçenin katledildiğine dikkat çekerek; okuyan, okudukları üzerinde düşünen ve tartışan bir topluma ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Sağlık Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan ASÜ Rektörü Şahin, dilin, bir milletin en önemli değeri olduğunu belirterek, gündelik hayatta dilin doğru kullanılması hususunu önemsediklerini vurguladı. Uluslararası öğrencilere Türkçe eğitimi vermek için kurulan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TÜRKÇEM) aynı zamanda Türkçenin doğru ve etkin kullanımına ilişkin çalışmalar da yürüttüğünü dile getiren Prof. Şahin, fakültelerin girişine Türkçe sözlükler yerleştirildiğini anımsatarak, tüm öğrencilere bu sözlükleri verimli şekilde kullanmalarını tavsiye etti. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezahat Altuntaş Duman ise beşincisi gerçekleştirilen “İletişim Buluşmaları” etkinliklerinin öğrencilerin eğitim ve öğretim süreçlerine katkısının büyük olduğunu belirterek, etkinliğe katkı sunan konuklara teşekkür etti.

- Üç Bin Yıllık Geçmişi Olan Türkçemizi Katlediyoruz -

Konferansa konuşmacı olarak katılan TRT’nin eski spikerlerinden Mehpare Çelik, öğrencilerle Türkçenin doğru kullanımı üzerine bir söyleşi gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çelik, kitle iletişim araçları ile Türkçenin katledildiğine dikkat çekerek, öz Türkçe kullanımının giderek azaldığını ifade etti. Türkçenin, -özellikle televizyon içeriklerinde- özensiz ve dikkatsizce kullanım nedeniyle çok fazla zarar gördüğünü söyleyen Çelik, okuyan, okudukları üzerinde düşünen ve tartışan bir topluma ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Kitle iletişim araçlarında kullanılan dili eleştiren Çelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kurduğumuz cümlelerde Türkçe sözcük kullanımına dikkat etmiyoruz. Sürekli yabancı sözcüklerle iç içe geçmiş cümleler kuruyoruz ve bu durumu bir meziyet olarak görüyoruz. Yabancı sözcükler Türkçemizin topraklarında at koşturuyor. Bizi biz yapan değerlerden giderek uzaklaşıyoruz. Güzel Türkçemizden utanır olduk, onu doğru kullanmayı sürekli ihmal ediyoruz. Sokaklarımız, yabancı sözcüklerle süslenmiş tabelalarla dolu. Çok güzel bir dilimiz varken neden yabancı sözcükleri tercih ettiğimizi anlamıyorum. Bu yüzden, kendi özümüze ve değerlerimize giderek yabancılaşıyoruz. Kitle iletişim araçlarında Türkçe çok yanlış kullanılıyor. Böylece, doğru Türkçe kullanmayan, okumayan ve yazmayan bir nesil yetişiyor. Dünya üzerinde uzun hece sayısı bakımından zengin iki mükemmel dil var. Bunlardan biri Fransızca bir diğeri Türkçe. Bizler, toplum olarak üç bin yıllık bir geçmişi olan mükemmel bir dili katlediyoruz.” Çelik, öğrencilere kitle iletişim araçlarını eleştirel bir bakış açısıyla takip etmelerini ve yapılan yanlışlara ilişkin eleştirilerde bulunmalarını tavsiye ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konferansa, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, 68 Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Südemen, Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Celil Acar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Program, belge takdiminin ardından sona erdi. 

7189