Hakkımızda


Aksaray Üniversitesi Biyoloji Bölümü 2008 yılında öğrenci alarak lisans öğretim programına başlamıştır. Bölümdeki eğitim öğretim faaliyetleri, şu anda 3 Prof.Dr.,    
6 Doç.Dr., 4 Yrd.Doç.Dr., 6 Arş.Gör.Dr.  ile teorik, uygulama ve laboratuvar olarak yürütülmektedir.

Biyoloji Bölümüzde 6 anabilim dalı mevcuttur, bunlar; Botanik, Genel Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Zooloji, Hidrobiyoloji, Ekoloji ve Çevre’ dir.

Her yıl Lisans düzeyinde ortalama 40 öğrenciye öğretim olanağı tanıyan Biyoloji Bölümünde Eğitim Öğretim faaliyetleri huzur ortamında başarıyla sürdürülmektedir. Bölüm bünyesinde 2 adet öğrenci laboratuvarı, merkezi laboratuvar binasında ise Çevre Araştırma Laboratuvarı, Toprak Analizi Laboratuvarı, Moleküler Biyoçeşitlilik Laboratuvarı, Tarım Ürünlerini Geliştirme Laboratuvarı, Hayvan Biyoçeşitliliği Araştırma Laboratuvarı, Herbaryum, Moleküler Biyoloji ve Metabolizma Laboratuvarı, Akvaryum Sistemi Laboratuvarı, Biyoteknoloji ve Mikrobiyoloji Laboratuvarı, otoklav ve saf su odası bulunmaktadır. 

Bölümümüzde Yüksek Lisans ve Doktora programı aktif olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Yüksek Lisans mezunlarına "Bilim Uzmanı (MSc)", Doktora mezunlarına ise "Bilim Doktoru (PhD)" ünvanı verilmektedir.